День Соборності України та 106-а річниця від підписання Акту злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки
В рамках патріотичного виховання, у навчально-науковому інституті комп’ютерної інженерії, автоматизації, робототехніки та програмування ім. П.М. Платонова 24.01.2025 була проведена загально-інститутська кураторська година присвячена Дню Соборності України та 106-ій річниці від підписання Акту злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.
Кураторську годину проводила старша кураторка інституту Валентина Владімірова.
На кураторській годині обсудили що означає термін «соборність». Як трактується це поняття у статті 6 Закону України “Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності”
Валентина Владімірова розповіла здобувачам освіти який історичний шлях був пройдений українцями з XVIII століття, коли українські землі були розділені між різними імперіями, до 22 січня 1919 року, коли відбулося проголошення «Універсала Директорії Української Народної Республіки» (Акта Злуки). Про видатні постаті тогодення, а саме: Володимира Винниченка, Симона Петлюру, Федіра Швеця, Панаса Андрієвського, Лонгина Цегельського і Дмитра Левицького. Завдяки цим діячам 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки (об’єднання) Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу. Федір Швець зачитав на зборах «Універсал соборності», де, зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Соборність – це основа державності, тому день 22 січня можна вважати другою за значенням датою після Дня Незалежності України.
Зараз ми всі сподіваємось, що після звільнення наших територій у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій, Луганській і Харківській областях та після деокупації Криму відбудеться відновлення соборності України.
Були використані матеріали сайтів:
- Український інститут національної пам’яті /Інформаційні матеріали до Дня Соборності України – 2025. https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/zhurnalistam/informaciyni-materialy-do-dnya-sobornosti-ukrayiny-2025
- Всеосвіта. .Міністерство освіти України. https://vseosvita.ua/
Старша кураторка ННІ КІАР та П, Валентина Владімірова