Молодіжна конференція по Інформаційним технологіям в ОНАХТ
Загальновідомо, що величезний пласт наукової специфічної інформації вчені отримують з особистого спілкування, дискусій, обміну думками. У період пандемії COVID-19 безпосередні особисті спілкування утруднені, але є і зворотна сторона медалі – виникло вибухове зростання кількості обмінів інформацією серед фахівців за допомогою комп’ютерних комунікацій, соціальних мереж, програм відеоспілкування. Особливо це наочно помітно під час проведення молодіжних конференцій, які збирають величезні аудиторії студентів, чого раніше не було.
Цю тенденцію продемонструвала і ХХI Всеукраїнська науково-технічна конференція молодих вчених, аспірантів і студентів “Стан, досягнення і перспективи інформаційних систем і технологій”, яка була проведена 22-23 квітня 2021 року в Одеській національній академії харчових технологій. Конференція була проведена в дистанційному режимі за допомогою комп’ютерної програми ZOOM. Ця зустріч молодих вчених показала все зростаючий інтерес молоді до галузі «Інформаційні технології». З кожним роком стає дедалі більше точок прикладання IT, від медичних питань до повітряних дронів, від 3D-принтерів до методів шифрування інформації. Інтерес до цієї області зрозумілий, адже IT – це локомотив наукового прогресу в даний час.
До оргкомітету конференції прийшло 124 тез доповідей, авторами яких були 186 осіб (в тому числі 5 доповідей з Білорусії, 1 доповідь з Молдови, 3 доповіді з Казахстану, 115 доповідей з України). В основному пробували свої сили студенти – 109 осіб, але в числі авторів і маститі вчені – 12 докторів наук і 38 кандидатів наук. Список організацій – учасників конференції налічує 39 позицій.
Конференція складалася з пленарного засідання та двох засідань по секціях (протягом двох днів), також в її рамках було проведено II (фінальний) тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Комп’ютерна інженерія» (ОНАХТ вперше була організатором такого цікавого конкурсу).
Аудиторію конференції склали більше 100 чоловік (в основному це були студенти), які в різний час приєднувалися в ZOOMі до прослуховування і обговорення цікавих для них доповідей (програма конференції та збірник тез доповідей були підготовлені організаторами заздалегідь). Віддалене спілкування з доповідачами сприяло «розкріпаченню» молодих учасників, вони вже не соромилися ставити питання за темами, які могли бути їм незрозумілі.
На пленарному засіданні виступили Sergey Artemenko (ONAFT), Aurelian Buzdugan (Moldova State University), Олександр Хошаба (Вінницький національний технічний університет), Сергій Шестопалов (ОНАХТ). Відмінною особливістю проведення сучасних наукових конференцій є багатомовність, ось і на нашій пленарці перші дві доповіді звучали англійською мовою. Це не завадило аудиторії ставити запитання доповідачам, з’ясовувати нюанси повідомлень, які були прослухані.
Кілька десятків студентів з різних навчальних закладів (в тому числі і іноземних) виступили на секційних засіданнях, проведених модераторами С.Котликом і Ю.Корніенко. Спектр повідомлень надзвичайно широкий, найбільш запам’яталися – «Розробка смарт-пристрою для людей з особливими потребами на основі програмно-апаратного комплексу ARDUINO», «Вплив COVID-19 на інформаційну безпеку республіки Білорусь», «Розробка мобільних додатків для галузі нерухомості України», «Алгоритм кластеризації слів в документах з блочною структурою», «Використання географічних інформаційних систем в зеленому туризмі», «Розробка інтерактивної карти абітурієнта Одеського регіону», «Інформаційна підтримка підготовки учнів до олімпіад з інформатики та програмування», «Особливості процесу створення тривимірного логотипу». Як видно з назв – в основному це прикладні розробки, спрямовані на поліпшення життя людини або функціонування технічних пристроїв. Мабуть, це віяння нашого часу – створювати стартапи, які вже можна реалізувати у вигляді конструкцій / пристроїв чи комп’ютерних програм.
Як уже зазначалося, в роботі конференції поряд з українськими вишами – «грандами» в області підготовки IT-фахівців (Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, Національний університет «Львівська політехніка», Харківський національний університет радіоелектроніки, Вінницький національний технічний університет, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»), взяли участь також закордонні університети (державний університет Молдови, Білоруський державний університет, Білоруський державний університет інформатики і радіоелектроніки, Казахський Національний університет імені аль-Фарабі, Актюбинский регіональний університет імені К.Жубанова, Казахстан). І це – незважаючи на «Всеукраїнський» статус нашої науково-технічної конференції, що показує зростання інтересу IT-спільноти до майданчика саме в Одеській національній академії харчових технологій.
В цілому можна відзначити, що ця зустріч ще раз підтвердила правильність стратегії розвитку ОНАХТ в напрямку збільшення різноманіття спеціальностей підготовки студентів, в упорі на передові технології, до яких в першу чергу відносяться Інформаційні!