ОНАХТ приймає участь в розробці мобільного додатку проти COVID-19
Лавиноподібне поширення COVID-19 все більше викликає зміни в економічному і соціальному житті в багатьох країнах. Одним з наслідків поточної пандемії вже зараз можна назвати прискорене впровадження цифрових технологій в самих різних областях.
У зв’язку з цим спостерігається масове застосування технологічних комп’ютерних рішень для надання та збору інформації про поширення коронавирусу і способах боротьби з ним.
Це стало можливим зважаючи на здешевлення і, відповідно, широке використання людьми смартфонів і переносних пристроїв, які можуть як приймати інформацію про небезпеку COVID-19 для конкретної людини, так і передавати дані про спосіб життя власників смартфонів (за їх згодою, звичайно) з метою подальшого надання медичних рекомендацій.
Не залишився в стороні від впровадження таких інновацій і Інститут комп’ютерних систем і технологій «Індустрія 4.0» Одеської національної академії харчових технологій. Фахівці інституту приєдналися до проекту створення додатка до смартфону, якій дає рекомендації до дій людині в разі підозри на захворювання коронавірусу (і в разі зараження їм теж). Брак такої інформації відчувають багато наших співгромадян, так як симптоми захворювання змінюються досить швидко.
8 жовтня відбулася нарада в Центрі телемедицини (Одеська обласна клінічна лікарня) з питань створення подібних додатків. На ній були присутні заступник головлікаря ОКБ з медичних питань професор Микола Баязитов, керівник Центру Артем Ляшенко, екс-заступник голови Одеської ОДА Віталій Свечинський, який займався питаннями медичної реформи, професор Леонід Годлевський (завідувач кафедри Біофізики, інформатики та медичної апаратури Одеського національного медичного університету), співробітники центру «Телемедицина», від нашої академії – декан факультету Комп’ютерної інженерії, програмування і кіберзахисту Сергій Шестопалов, декан факультету Комп’ютерних систем і автоматизації Наталія Ліщенко, директор інституту ННІКСіТ «Індустрія 4.0» Сергій Котлик, студенти ОНАХТ – бакалаври і магістри. Настільки представницька нарада була просто необхідна для того, щоб розробити єдину стратегію створення необхідного програмного забезпечення.
У процесі обміну думками були сформульовані загальні вимоги до нового додатку, які влаштовують як медиків, так і комп’ютерників. У першій версії продукту буде реалізований візуально – адаптований інтерфейс інформаційно-аналітичного характеру (загальна інформація про захворюваність населення в області, що робити в разі появи симптомів хвороби, принципи захисту та дезінфекції, основи поведінки в загальному транспорті, права і норми законодавства в період карантину, контактна інформація у вигляді адресів і телефонів лабораторних центрів, медичних установ, консультативної дистанційній допомоги, інформація про роботу сімейних лікарів). Також буде реалізований «Персональний кабінет пацієнта» з можливістю заповнення «опитувальника» для контролю за загальним станом організму користувача додатку, відсилання цих даних в центр «Телемедицина», отримання консультативної медичної допомоги.
У наступних версіях ПО, що розробляється, передбачається реалізація функцій, які тим чи іншим чином будуть фіксувати зустрічі людей з метою подальшого розпізнавання кола взаємодії з людиною, у якої аналізи дадуть позитивний результат. Така технологія здатна значно посилити боротьбу з COVID-19. Зі скасуванням все більшої кількості карантинних обмежень проблема відстеження контактів інфікованих буде ставати все більш нагальною. Без використання подібних додатків цю роботу повинні виконувати люди, телефонуючи до всіх хворих і покладаючись на їх пам’ять. Така трудомістка робота робить масштабне відстеження контактів неможливим.
Так як робота зі створення мобільного додатку «АнтіКовід» присутніми вже була розпочата раніше, студенти ОНАХТ продемонстрували основний екран програми, виклик окремих меню і принцип роботи «опитувальника». Ці починання були усіма схвалені.
Сторони погодили можливості зв’язку, домовилися про більш тісні контакти, намітили дати наступних зустрічей. Сподіваємося, що створюваний програмний продукт допоможе нашим співгромадянам в ефективній боротьбі проти пандемії COVID-19.