Підготовка магістрами випускних робіт в інституті КСіТ «Індустрія 4.0»

Питання про якість освіти у вишах України останнім часом вийшло на перше місце в першу чергу в силу посилення процесів регіоналізації вишів, розробки і впровадження різних освітніх програм, вдосконалення методики викладання.

Скоро може бути скасований диплом державного зразка, і тоді свідченням якісної підготовки випускника буде тільки бренд вишу.

А адже підготовка і захист дипломної або кваліфікаційної роботи є фінальним акордом навчання в будь-якій установі освіти. Диплом показує, наскільки випускник здатний до самостійної роботи за своєю спеціальністю, наскільки ефективно він може використовувати знання, отримані за багато років навчання.

Сьогодні завданням вишу стає не тільки формування у студентів стійких спеціальних знань, але, перш за все – здібностей трудиться, жити і адаптуватися в мінливому світі (це особливо відноситься до спеціальностей, пов’язаних з інформаційними технологіями та автоматизацією в зв’язку з швидкою зміною таких технологій).

На випускаючих кафедрах навчально-наукового інституту Комп’ютерних систем і технологій «Індустрія 4.0» ОНАХТ питанням дипломного проектування традиційно приділяється багато уваги. У 2020 році 65 магістрів інституту КСіТ довели свою кваліфікацію, підготувавши і захистивши кваліфікаційні роботи. Отримані дипломи свідчать про те, що наші студенти не тільки вивчили запропоновану освітню програму, але і показали здатність з самостійної інженерної діяльності, здатність до вирішення різних технічних проблем.

Кількість випускників-магістрів за спеціальностями склало:

– спеціальність 122 «Комп’ютерні науки» – 31 осіб;

– спеціальність 123 «Комп’ютерна інженерія» – 15 осіб;

– спеціальність 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» – 12 осіб;

– спеціальність 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» – 6 осіб.

Відмінною особливістю магістерських захистів 2020 року є мультидисциплінарні, оригінальність тематик, упор на реальне впровадження результатів своєї науково-професійної діяльності. Оновлення тематик дипломних робіт з різних спеціальностей становить від 82% до 95%. Різноманітність тематик дипломів і способів їх виконання свідчать про правильний підхід кафедр до дипломного проектування.

Звертає на себе увагу велика кількість наукових дипломних робіт по 151 спеціальності – понад 50%, що свідчить про потенційну можливість продовжувати ці дослідження в майбутньому, наприклад, в аспірантурі. Радує також кількість робіт, виконаних на замовлення підрозділів академії. Такі проекти, в основному за спеціальністю 122, свідчать про те, що кафедри інституту при дипломному проектуванні можуть принести чималу лепту в розвиток академії. Назви тим самі говорять за себе, для якого підрозділу вони потрібні. Наприклад:

Розробка комплексу методичної документації для «Навчально-наукової лабораторії цифрових технологій автоматизації та електропривода» (Сахібов М.Р., 141 спец.);

Бенчмаркинг системи бібліотечного менеджменту шляхом використання технології Web 3.0 (Волкова А. Ю., 122 спец.);

Дослідження та імплементація принципів Library 3.0 при розробці мобільних додатків для електронної книговидачі (Харахаш О.В., 122 спец.);

Аналіз та розробка системології автоматизованого підбору вин для лабораторії сенсорного аналізу (Диков О.С., 122 спец.);

Програмне забезпечення підтримки навчання дисциплінам холодильного циклу (Кожин С.Д., 122 спец.);

Аналіз процесу реалізації серверної частини платформи для проведення практичних робіт з дисципліни “Європейське законодавство з контролю безпечності харчових продуктів” (Мемрук Д.С., 122 спец.);

Дослідження засобів розробки мобільних додатків для поточного контроля засвоєння знань (Шевченко В.П., 122 спец.);

Аналітичні дослідження за допомогою веб-сайту Всеукраїнської науково- методичної конференції (Круглей О.В., 122 спец.);

Програмне забезпечення підтримки досліджень у відділі контролю якості та сертифікації ОНАХТ (Лукіянчук Ю.А., 122 спец.);

Дослідження технологій 3D моделювання на прикладі 3D туру ОНАХТ (Костюк М.Т., 122 спец.).

Мала кількість міжкафедральних кваліфікаційних робіт, мабуть, пов’язано з недостатньо зв’язком наших вчених з колегами з інших кафедр і малою кількістю студентів-магістрів в інституті «Індустрія 4.0».

Дипломні проекти, виконані за даними реальних підприємств, можуть принести відчутну користь при впровадженні вже сьогодні. Це і самостійні роботи студентів, виконані на замовлення підприємств, і роботи, які можна використовувати в реальному виробництві після прив’язки до конкретного об’єкта, наприклад:

Моделювання налаштувань мережного обладнання при проектуванні мережі доступу для населеного пункту Іванівського району одеської області (Білокуров А.О., 123 спец.);

Модернізація мережі доступу у селищі Холодна Балка із налізом топологічної структури (Кубарєв В.В., 123 спец.);

Застосування інформаційних технологій у маркетинговій діяльності  підприємства ТОВ «Пальмира Сервис» (Богатирський В.С., 122 спец.);

Дослідження автоматизованого розпізнавання обрису серця людини (Вдовиченко М.І., 122 спец.);

Застосування інструментів BIG DATA для створення мобільного додатку інформаційно-консультативного характеру з приводу COVID-19 (Степул А.М., 122 спец.).

Аналіз дипломної тематики випускників-магістрів інституту КСіТ “Індустрія 4.0» показує, що необхідно збільшувати число комплексних міжкафедральних дипломів, це дасть випускникам можливість перевірити себе в роботі в команді, що в даний час цінується на IT-підприємствах. Для поліпшення якості дипломного проектування пропонується також ширше координувати тематику проектів на замовлення підрозділів академії, тому що комп’ютери у нас є всюди, а рівень і якість їх використання іноді залишає бажати кращого. Також бажано посилити зв’язок з виробництвом, наприклад, організувати захист дипломних проектів, виконаних на замовлення підприємств, саме на IT-виробництвах.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *