Успіхи студентів ОНАХТ в гонках Roborace
Сьогодні все більше дослідників займаються створенням штучного інтелекту (ШтІ) як способу заміни деяких творчих функцій людини, які традиційно вважалися прерогативою Homo sapiens.
У більшості випадків такі проекти пов’язані з обчислювальними системами, причому вивчення ШтІ настільки цікаво, що багато вчених вважають цей напрям найважливішим для людства.
Ось і в ОНАХТ зайнялися ШтІ, відкрилися освітні програми “Мережеві технології та інтернет речей”, “Робототехнічні системи зі штучним інтелектом”, “Електромеханічні системи з інтелектуальним керуванням”, в Лабораторії мехатроніки і робототехніки (MiRONAFT) студенти захопилися створенням інтелектуальних рухомих машинок, здатних пересуватися і об’їжджати перешкоди без втручання людини. Для таких міні-роботів передбачені навіть спеціальні змагання – Roborace.
Roborace – це проект робототехнічних змагань машинок, які рухаються, що розробляється і просувається Брестським державним технічним університетом (Білорусь) та Асоціацією Робототехніки в Україні. У цих змаганнях (правила – аналогічні заїздам болідів “Формули-1”) повністю автономні роботи покладаються на свідчення своїх датчиків, щоб орієнтуватися по трасі, “знаходити” повороти, вибирати швидкість руху і не стикатися з суперниками. Гонки Roborace яскраво демонструють взаємозв’язок штучного інтелекту з робототехнікою.
Турніри Roborace проводяться кілька разів на рік, кожен раз в новому місті і в новій країні. У поточному 2019 року змагання Roborace проходять в наступних містах: Харків (квітень), Резекне (квітень, Латвія), Одеса (травень, ОНАХТ), Мінськ (червень, Білорусь), Львів (жовтень).
Команда нашої академії в особі студентів факультету Комп’ютерних систем і автоматизації Євгена Заславського (капітан), Анастасії Градинар і Владислава Храпейчука бере участь в цих перегонах з минулого року, і вже домоглася досить вражаючих успіхів. Членам команди довелося вивчити досить багато додаткової інформації, щоб зібрати і налагодити свій міні-болід, який отримав назву URSA. Студентам довелося навчитися роботі на ЧПУ фрезерному верстаті, програмуванню на мові Arduino для керування електронною платою, використанню 3D-принтера, розробці алгоритмів оптимального руху, навчитися слюсарним навичкам для збірки конструкції. Для точного визначення відстані до перешкоди довелося згадати апроксимацію поліномів 5 порядку, а для правильного входження в повороти застосувати Р-регулятори швидкості.
Студенти нашої академії більше року беруть участь у багатьох турнірах Roborace, займаючи високі призові місця у всеукраїнських змаганнях: 2 місце (Львів, 2018 р., всього 38 команд), 4 місце (Харків, 2019 р., 36 команд), 2 місце (Одеса, 2019 р., 40 команд). Слід зазначити, що суперниками команди URSA є суцільно імениті команди технічних університетів зі всієї України – Івано-Франківськ, Львів, Київ, Харків, Тернопіль, Черкаси, Одеса, Вінниця, Дніпро, Полтава. Тим більш відрадні наші перемоги, які свідчать про високу якість підготовки студентів ОНАХТ, в тому числі у сфері IT та робототехніки.
Окремо варто сказати про змагання Roborace, які пройшли в нашій академії 23-25 травня 2019 року під назвою RoboRace Odessa Grand Prix. Ці змагання були поєднані з фіналом Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни “Робототехніка”. Олімпіада проходила в два тури: перший тур – теоретичний, який складався з питань зі штучного інтелекту, електроніці, логіці і програмування; другий тур олімпіади – експериментальний (гонки).
Конкурс Roborace в Одесі зібрав близько 60 учасників з усієї України, які представляли сукупно 40 команд. Чотириколісні міні-боліди ганяли на 75-метровій звивистій трасі (яка була зведена в спорткомплексі ОНАХТ), траса офіційно визнана найдовшою в Європі – з пристосованих для Roborace.
Кваліфікаційні заїзди успішно пройшли цілих 16 команд, тому півфінальних заїздів довелося провести цілих 3. Наша команда, яка успішно дійшла до фіналу, змогла взяти там срібло! (в минулому році з огляду на технічної поломки в фінал в рідних стінах пробитися не змогли). Вітаємо!
Наступні змагання, в яких брала участь команда URSA – це VII Мінський відкритий роботурнір (31 травня – 2 червня 2019 г.), який зібрав понад 1200 учасників з 62 міст і селищ з Білорусі, Росії, Казахстану, України і Латвії (правда, нашу команду в силу ряду причин представляв один Євген Заславський). На турнірі були представлені 23 види змагань – RoboraceLEGO, Проходження по лінії, Робосумо, Робофутбол, Дуатлон, роботичний «зір», RoboracePRО, і безліч інших. Деякі змагання для нас були екзотичні, наприклад, «Сумо» – битва роботів, тут потрібно було двом машинам, вагою не більше 1 кг і розміром не більше 25 на 25 см виштовхнути супротивника за межі чорної лінії, причому в три спроби: роботи коштують голова до голови, валетом і спина до спини; «Проходження по лінії» – роботи в автономному режимі повинні за максимально короткий час пройти від старту до фінішу складну трасу по намальованій звивистій лінії.
Для участі в Мінських змаганнях машинку URSA довелося вдосконалити – поставлений новий спідометр (дозволяє автоматично гальмувати перед поворотом), доданий контроль за швидкістю при розряді акумулятора, замінений аналоговий і інфрачервоний датчики (дозволяє визначати відстань – далекомір).
У гонках Roborace, звичних для нас змаганнях на проходження складної звивистій траси поряд з іншими машинками за мінімальний час, брало участь понад 40 команд (команда ОНАХТ була єдиною з України). Після того, як в півфіналі (кваліфікаційних заїздах) машинка URSA зайняла 2 місце, Євген зрозумів, що йому під силу боротися за найвищі нагороди. Але в підсумку весь п’єдестал пошани зайняли мінські команди – SR1, Блискавка і Subaru. Наша URSA зайняла почесне 4 місце (в фінальному заїзді після лобового зіткнення з машиною SR1 вона отримала механічні ушкодження).
Однак – 4 місце в Міжнародних змаганнях серед десятків відмінно підготовлених суперників! – це дійсно велика перемога наших студентів та їхніх наставників!
У планах команди URSA – взяти участь в гонках Roborace у Львові (жовтень 2019 г.), вдосконалити міні-болід (необхідно замінити пластиковий карданний вал на металевий). Побажаємо ж нашій команді подальших успіхів!